Rejestracja Logowanie
  • 0 801 567 000Infolinia
  • 426 303 482Wsparcie techniczne

Don’t WannaCry z powodu Petya – zrób backup danych

Wczoraj świat wirtualny po raz kolejny zadrżał. Pamiętamy jeszcze majowym atak WannaCry i atak złośliwego oprogramowania (ransomware) szyfrującego dane na dyskach komputerów i serwerów brytyjskiej służby zdrowia i jednego z hiszpańskim telekomów. Wtedy Polska była zieloną wyspą.

Dziś, zagrożenie o nazwie Petya (SortofPetya) dotknęło także polskie firmy. Zaszyfrowała komputery, serwery, uniemożliwia korzystanie z poczty elektronicznej. Wciąż trwa ustalanie, w jaki sposób rozprzestrzenia się złośliwe oprogramowanie.

Pewne jest, po analizie ukraińskiej policji oraz Microsoft, że atak rozpoczął się na Ukrainie. Ślady oprogramowania odnaleziono na komputerach w 64 krajach. Poszkodowani są m.in. na terenie Danii (Maersk), Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii (WWP) oraz Polski (Raben, Intercars).

Co robić?

Po pierwsze pogodzić się z faktem, że takich ataków jak petya będzie więcej.
Podjąć kroki, by się zabezpieczyć.

Każda firma ma trochę inne potrzeby. To, co łączy nas wszystkich: chcemy najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które stawią czoła dzisiejszym zagrożeniom. Mamy doświadczenie w udostępnianiu najlepszych rozwiązań polskim przedsiębiorcom od ponad 10 lat.

Niezależenie od wielkości Twojej firmy, czas na zabezpieczenie się przed skutkami ataków dla każdego płynie tak samo

Veeam Cloud Connect

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy lub freelancerem: pomyśl o kopiowaniu zawartości swojego komputera (backup wybranych stacji roboczych za pomocą aplikacji Veeam Agent). Ergonet jest dostawcą usługi Ergonet Backup opartej o rozwiązanie Veeam Cloud Connect

Jeśli posiadasz większą firmę, pomyśl o częściowej lub całkowitej wirtualizacji swoich danych i aplikacji oraz przeniesieniu ich chmury Ergonet.

W Ergonet masz możliwość skorzystania:

  • z chmury publicznej – czyli optymalizujesz koszty i podnosisz bezpieczeństwo swojej Firmy. Korzystasz z najbardziej zaawansowanego oprogramowania zabezpieczającego i gwarantującego Ci stały dostęp do danych i aplikacji, które umieścisz w naszej chmurze;
  • z chmury dedykowanej – maszyny, które dzierżawisz w Ergonet.pl tworzą środowisko w pełni wykorzystujące możliwości udostępnionych tylko Twojej firmie serwery;
  • z chmury hybrydowej – połączenie serwerów Twojej firmy z zasobami udostępnionymi Twojej firmie w Ergonet.pl

Jeśli Twój biznes potrzebuje dużego zaplecza, proponujemy Ci zapasowe centrum danych (Data Centre najnowszej generacji), z połączeniem światłowodowym z wybranych lokalizacji.

Każdy z naszych Klientów, korzysta z nowoczesnej infrastruktury, na której są wdrożone najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania gwarantujące stały dostęp do danych i usług oraz ich bezpieczeństwo (VMware vSphere, VMware NSX, Veeam Backup and Replication).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania i chcesz szybkiej konsultacji, po prostu do nas zadzwoń. Jesteśmy od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17: 801 567 000.
Nasze wsparcie techniczne dla Klientów działa 24/7/365.

Czekamy też na Twój mail: biuro@ergonet.pl

Szyfrowanie i podpisywanie poczty elektronicznej – Część IV

Podpisywanie i szyfrowanie wiadomości przy użyciu Outlook Web App (OWA)

Analogicznie do aplikacji Outlook wygląda używanie certyfikatów do podpisywania i szyfrowania informacji przy użyciu dostępu do poczty elektronicznej przez przeglądarkę internetową OWA – Outlook Web App.

Microsoft Outlook - Kalendarz Exchange

Szyfrowanie i podpisywanie poczty elektronicznej – Część III

Podpisywanie i szyfrowanie wysyłanych wiadomości

W poprzednich częściach artykułu przedstawiono, oprócz krótkiego wprowadzenia w tematykę kryptografii stosowanej, proces pozyskiwania certyfikatu, jego eksport z przeglądarki oraz import do programu pocztowego. Wyjaśniono również zasady konfigurowania klienta poczty, tak aby można było korzystać z szyfrowania i podpisywania wysyłanych wiadomości. W trzeciej ostatniej części, opisano sam proces komunikowania się z wykorzystaniem podpisów elektronicznych oraz szyfrowania informacji.

Microsoft Outlook - Kalendarz Exchange

Szyfrowanie i podpisywanie poczty elektronicznej – Część II

Eksportowanie certyfikatu i konfiguracja programu pocztowego Outlook

W pierwszej części artykułu opisującego szyfrowanie poczty przedstawiono zarys kryptografii oraz proces pozyskiwania certyfikatu. W drugiej części opisano eksportowanie kluczy wraz z certyfikatem oraz czynności związane z konfigurowaniem programu pocztowego Outlook.
Aby móc podpisywać elektronicznie wiadomości e-mail, a także umożliwiać ich szyfrowanie, trzeba odpowiednio skonfigurować program pocztowy. Musimy wskazać certyfikat, który będzie używany do podpisu oraz szyfrowania danych. Trzeba go zaimportować i przypisać do profilu poczty. W dalszej części artykułu przedstawiono konfigurację krok po kroku, aplikacji klienta poczty elektronicznej na przykładzie oprogramowania Microsoft Outlook 2013. Niezbędny do tego będzie certyfikat użytkownika w postaci najlepiej kopii zapasowej certyfikatu .p12 z przydzielonym hasłem zabezpieczającym. Kopię zainstalowanego w systemie certyfikatu możemy wykonać otwierając menu certyfikaty w przeglądarce internetowej, wybierając odpowiedni certyfikat, a następnie klikając „kopia zapasowa”. Należy podać wówczas ścieżkę zapisu pliku oraz hasło zabezpieczające eksportowane do kopii dane.

Szyfrowanie i podpisywanie poczty elektronicznej – Część I

W pierwszej części artykułu omawiającego szyfrowanie i uwiarygodnianie poczty elektronicznej, oprócz zarysu kryptografii stosowanej, przedstawiono pokrótce proces uzyskiwania certyfikatu za pośrednictwem urzędu certyfikacji. Kolejne części opisują eksportowanie certyfikatu wraz z kluczami z przeglądarki internetowej, konfigurację programu pocztowego oraz pokazują jak wygląda podpisywanie i szyfrowanie wysyłanych wiadomości.

Microsoft Outlook - Kalendarz Exchange
Centrum danych w Polsce