Exchange2013

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim poście dotyczącym zmian w aplikacji Outlook Web App w wersji 2013, uproszczenie interfejsu miało na celu uzyskanie jak najbardziej zbliżonego wyglądu programu pocztowego we wszystkich urządzeniach i systemach. Mimo że komputery stacjonarne, laptopy , tablety oraz smartfony mają różne wymagania dotyczące interfejsu użytkownika, OWA 2013 doskonale dostosowuje się do urządzenia, na którym odbieramy pocztę z konta Microsoft Exchange.
Oprócz unowocześnionego przyjaznego interfejsu, użytkownicy korzystający z aplikacji OWA zamiast domyślnego klienta poczty w danym urządzeniu mobilnym mają dostęp do pewnych funkcjonalności, których aplikacje klienckie wbudowane w telefon lub tablet po prostu nie mają, np. wgląd do kalendarza innego użytkownika lub widok osobistego archiwum.

Microsoft Exchange 2013 – OWA na tablecie iPad

Jak widać na zrzucie poniżej, wygląd aplikacji do poczty Exchange działającej przez przeglądarkę na tablecie iPad jest prawie taki sam jak w przeglądarce komputera.
Widok domyślny OWA na iPadzie

Nawigacja
Okno nawigacji pozwala na wybór folderu poczta, kalendarz lub kontakty.
Nawigacja w OWA 2013 na iPadzie

Tworzenie nowej wiadomości
Tworzenie wiadomości we-mail na iPadzie w OWA 2013

Widok skrzynki udostępnionej przez innego użytkownika
Użytkownicy kont Exchange 2007 i 2010 logując się do swojego konta przez przeglądarkę mają dostęp tylko do zawartości swojego konta – OWA nie wyświetla zawartości skrzynek udostępnionych przez innych użytkowników. OWA dla poczty Exchange 2013 zostało wzbogacone o tę funkcjonalność i teraz udostępniona skrzynka pocztowa jest widoczna na liście folderów. Foldery udostępnionej skrzynki pocztowej można rozwijać lub zwijać tak jak w przypadku podstawowej skrzynki pocztowej.
Widok skrzynek udostępnionych po zalogowaniu się do OWA na iPadzie
Foldery skrzynki udostępnionej - OWA 2013 na iPadzie

Widok kalendarza
Widok kalendarza konta Exchange w OWA 2013 na iPadzie

Widok kalendarza udostępnionego przez innego użytkownika
Funkcją, której szczególnie brakowało użytkownikom kont Microsoft Exchange w wersji 2010 wyświetlających pocztę przez przeglądarkę na urządzeniach mobilnych była możliwość widoku kalendarza innego użytkownika. Teraz jest to możliwe i równie łatwe co w wersji OWA dla komputerów. Kalendarze wyświetlają się w trybie nakładki:
Widok kalendarzy wyświetlonych w trybie nakładki - OWA 2013 na iPadzie

Dostęp do Archiwum Online
Przeglądarkowa wersja Outlooka 2013 oferuje również użytkownikom poczty Exchange inną bardzo przydatną funkcjonalność: dostęp do Archiwum Online.
Archiwum Online to dodatkowa przestrzeń dyskową, w której można automatycznie archiwizować maile według zdefiniowanych kryteriów. Można na przykład przypisać do folderu zasadę „Przenieś do archiwum po 2 latach”, tak aby został automatycznie przeniesiony do Archiwum Online po tym czasie.
Archiwum Online w OWA wyświetla się pod nazwą: Personal Archive, Online Archive lub In-Place Archive. Dotychczas dostęp do archiwum ten był zarezerwowany dla użytkowników korzystających z Outlooka stacjonarnego w trybie online lub OWA na komputerze, niestety użytkownicy urządzeń przenośnych nie mogli przeglądać zarchiwizowanych wiadomości. Teraz jednak, jak widać poniżej, archiwum wyświetla się w ten sam sposób co na komputerze, czyli w okienku nawigacji poniżej folderów skrzynki pocztowej konta Exchange.
Widok Archiwum Online w OWA Exchange 2013 dla iPada

OWA na telefonie iPhone

Jak widać poniżej wygląd programu OWA 2013 na telefonie iPhone wygląda niemal identycznie co na iPadzie:

Okno nawigacji
Widok okna nawigacji w OWA Exchange 2013 w telefonie iPhone

iPhone OWA Exchange 2013

Niestety wersja OWA dla telefonów nie wyświetla maili zarchiwizowanych oraz folderów udostępnionych.

Aplikacje mobilne OWA dla iPhone’a i iPada

Użytkownicy kont Exchange 2013 mogą również zainstalować w swoich urządzeniach aplikację mobilną OWA dostępną do bezpłatnego pobrania na telefon i tablet w sklepie App Store.
Aplikacja ta oferuje taki sam dostęp do poczty, kalendarza i kontaktów co program OWA przez przeglądarkę.
Analogicznie jak w przypadku OWA przez przeglądarkę aplikacja zainstalowana na iPadzie umożliwia użytkownikom dostęp do archiwum online oraz skrzynki i kalendarza innego użytkownika. Więcej informacji w języku angielskim na temat Microsoft Exchange 2013 OWA dla iPhone i iPad.

Funkcje niedostępne z poziomu aplikacji OWA Exchange 2013 przez przeglądarkę

Zmiana hasła do konta
Ustawienia telefonu
Blokowanie lub zezwalanie (biała i czarna lista nadawców)
Zasady przechowywania
Reguły skrzynki odbiorczej
Raporty o dostarczeniu
Wykonywanie operacji zdalnego czyszczenia urządzeń przenośnych powiązanych z kontem
Zaawansowane ustawienia poczty i kalendarza