W poprzednim artykule omówiliśmy główne korzyści płynące ze wdrożenia chmury hybrydowej w firmie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ten tekst mógł wywołać szereg pytań związanych z praktycznymi aspektami takiego rozwiązania i jego implementacji. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Pokażemy również w tutorialu, jak ustawić tunel VPN.

Jeśli jeszcze nie czytali Państwo poprzedniego artykułu, zapraszamy do lektury. Stanowi on doskonały wstęp do tego tekstu, w którym dowiedzą się Państwo jeszcze więcej na temat wdrożenia chmury hybrydowej.

Firmy wybierają chmurę hybrydową, ponieważ zapewnia ona elastyczność (tak pożądaną w niepewnych czasach pandemii COVID-19) i bezpieczeństwo infrastruktury IT i posiadanych danych (w przypadku korzystania z rozwiązań Disaster Recovery ryzyko awarii lub utraty plików jest zniwelowane praktycznie do zera). Jak jednak takie rozwiązanie wygląda w praktyce?

Kluczowe informacje związane z zarządzaniem chmurą hybrydową

CEL I CHARAKTER CHMURY HYBRYDOWEJ

Jak w każdym przedsięwzięciu IT, kluczowe jest uświadomienie sobie głównego celu, który Państwa firma chce osiągnąć. Tylko w ten sposób można zaprojektować efektywne rozwiązanie, które będzie dopasowane do specyfiki Państwa działalności i potrzeb. Należy bowiem pamiętać, że chmura hybrydowa to nie jedno sztywne rozwiązanie IT, które można wdrożyć lub nie. Każda chmura hybrydowa jest w pewnym sensie unikalna i powinna być projektowana tak, aby odpowiadać na potrzeby biznesowe.

Podobnie istotne jest, aby rozumieć specyfikę chmury działającej w Państwa przedsiębiorstwie. Jak ta chmura ma być zbudowana? Które zasoby i aplikacje będą działać w chmurze? W jaki sposób odbywać się będzie zarządzanie chmurą i jej zasobami? To bardzo ważne pytania, na które należy odpowiedzieć jeszcze przed wdrożeniem.

BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE

Choć zwiększona wydajność to często główny cel firmy, która chce zacząć korzystać z chmury hybrydowej, to jednak bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Skuteczny menedżer chmury hybrydowej proaktywnie podchodzi do bezpieczeństwa systemu i wykorzystuje nowe rozwiązania, takie jak IAM (ang. Identity and Access Management – zarządzanie tożsamością i dostępem), aby zadbać o najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa.

Obecnie najpopularniejszym sposobem ochrony danych w chmurze jest szyfrowanie. Należy zadbać o takie szyfrowanie, które zapewni bezpieczeństwo zasobów, ale jednocześnie nie przyczyni się do znacznych spadków wydajności. Równie ważne są zasady zarządzania chmurą hybrydową i znajdującymi się w niej zasobami.

CLOUD DIRECTOR – DO ZARZĄDZANIA CHMURĄ

Bardzo ważna jest również platforma, za pomocą której, będą Państwo zarządzać chmurą. W przypadku rozwiązań chmurowych VMware jest to Cloud Director. To panel, za pomocą którego konfiguruje się komponenty/zasoby potrzebne do stworzenia i zarządzania chmurą hybrydową. Takie zarządzanie jest możliwe nawet wtedy, gdy serwery znajdują się w data center Ergonet.pl. Tak naprawdę, na takim właśnie rozwiązaniu opiera się cała idea chmury hybrydowej.

DOSTĘPNE NARZĘDZIA

Zarządzanie chmurą hybrydową obejmuje również zapoznanie się z dostępnymi narzędziami. A jest ich całkiem sporo! Od narzędzi do zarządzania API, zasobami, zarządzania wydajnością, aż po narzędzia do zarządzania bezpieczeństwem i siecią. Tutaj znowu należy podkreślić, że dobór narzędzi jest zależny od indywidualnych potrzeb Państwa przedsiębiorstwa. Jeśli zdecydują się Państwo na współpracę z Ergonet.pl, to naszą rolą jest zarekomendowanie odpowiednich rozwiązań i narzędzi, które usprawnią i poprawią bezpieczeństwo Państwa chmury.

Chmura hybrydowa – najważniejsze pytania

Tak jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, chcielibyśmy odpowiedzieć na kilka najczęściej pojawiających się pytań związanych z chmurą hybrydową i rozwiązaniem dostarczanym przez VMware:

Czy faktycznie uruchomienie chmury hybrydowej to oszczędność czasu i pieniędzy?

Uruchomienie chmury hybrydowej w Ergonet.pl to kwestia maksymalnie kilku godzin, wliczając już całą konfigurację po obydwu stronach.

Przeniesienie zasobów IT do chmury oznacza, że Państwa firma nie musi mieć rozbudowanej (często kosztownej) infrastruktury na miejscu, w tym:

  • Własnego zapasowego data center i innego sprzętu IT
  • Własnych licencji VMware i Microsoft. Są one kosztowne, a u nas można z nich korzystać na zasadzie dzierżawy.

Odchodzi też koszt i ewentualne problemy związane z instalacją i zarządzaniem środowiskiem. Te działania są po stronie Ergonet.pl. Ponadto naszym klientom oferujemy zapasowe data center bez potrzeby budowania i utrzymywania własnego. Jeśli Państwa firma posiada u siebie oprogramowanie VMware to jest to optymalne rozwiązanie.

Jak wygląda zarządzanie zasobami w chmurze hybrydowej?

Całe zarządzanie zasobami odbywa się przez panel Cloud Director. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule.

Czy tworzenie chmury hybrydowej jest bardzo skomplikowane?

Zapraszamy do obejrzenia tutorialu, który pokazuje, jak przebiega ustawianie tunelu VPN, czyli bezpiecznego połączenia między siecią klienta oraz chmurą Ergonet.pl. Eksperci Ergonet.pl mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i zarządzaniu chmurami, dlatego możemy powiedzieć, że proces przebiega sprawnie i szybko.

Jak utworzyć chmurę hybrydową – pokaz w czasie rzeczywistym

Przygotowaliśmy dla Państwa serię specjalnych tutoriali online w formie nagrań video. Drugi tutorial pokazuje ustawianie tunelu VPN, czyli bezpiecznego połączenia między siecią klienta oraz chmurą Ergonet.pl. Tutoriale pojawiają się co tydzień od początku grudnia.

Uzyskaj dostęp do tutoriali

Co jest potrzebne po stronie klienta?

Tak naprawdę potrzebny jest przede wszystkim administrator znający technologię VMware i przynajmniej podstawy sieci. Jeśli jednak nie posiadają Państwo takiej osoby w zespole, Ergonet.pl chętnie pomoże także w tym zakresie. Często oddelegowujemy naszych specjalistów, aby przygotowali wszystko także po stronie klienta.

Czy ilość zasobów można zmienić w dowolnym momencie w trakcie trwania usługi?

Tak, można je zwiększać lub zmniejszać w zależności od bieżących potrzeb.

Na jaki okres jest podpisywana umowa, jak szybko można zrezygnować z usługi?

Umowa jest na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia, więc nie ma żadnych zobowiązań długoterminowych. Rozliczenia są w cyklach miesięcznych, toteż uruchomienie usługi nie wymaga dużych zasobów finansowych.

Czy moje dane faktycznie są bezpieczne?

Tak! Nad konfiguracją serwerów i ich ciągłą, stabilną pracą czuwają certyfikowani inżynierowie z wieloletnim doświadczeniem. Co więcej, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo Państwa danych, kopie zapasowe są tworzone na serwerach codziennie. Po więcej informacji na temat bezpieczeństwa danych zapraszamy tutaj.