W poprzednim artykule mówiliśmy o podstawowych zasadach i informacjach związanych z zarządzaniem chmurą hybrydową. Dzisiaj chcemy pokazać Państwu rozwiązanie, które wprowadza chmurę hybrydową na zupełnie nowy poziom. Chodzi o rozwiązanie vCAV, czyli VMware Cloud Availbility 4.1, jest to rozwiązanie typu Disaster Recovery.

Rozwiązanie vCAV zostało stworzone, aby umożliwić łatwe i szybkie:

  • wdrożenie chmury hybrydowej,
  • migrację maszyn ze środowiska klienta do chmury hybrydowej Ergonet,
  • odzyskiwanie danych po awarii (DRaaS).

Jak to rozwiązanie wygląda w praktyce?

Obecnie jest dostępne rozwiązanie Cloud Availability 4.1. Jest ono w pełni kompatybilne z resztą oprogramowania VMware. Dzięki wdrożonemu Cloud Availability, firma zyskuje dostęp do:

  • silnika do natychmiastowych replikacji danych
  • panelu użytkownika zintegrowanego z VMware vCenter
  • bezpiecznego tunelu, łączącego data center klienta z chmurą Ergonet.

W tym miejscu należy podkreślić, że replikacja VMware vCloud Availability nie korzysta ze snapshotów, dzięki temu możemy uzyskać RPO (Recovery Point Objective: wyrażony w czasie poziom utraty danych w przypadku awarii) równy zaledwie 5 minut (przy niewielkim obciążeniu infrastruktury). Oznacza to, że ewentualne ryzyko utraty danych i efektów pracy może dotyczyć tylko ostatnich 5 minut pracy. Częstotliwość replikacji jest zależna od potrzeb firmy i możliwości technicznych Państwa infrastruktury.

Chmura Ergonet.pl jest w całości zbudowana na najnowszej wersji VMware, udostępnia także wygodny i intuicyjny panel do zarządzania Cloud Director 10.2.

Pełna kontrola nad chmurą

VMware Cloud Availability powstało, aby znacznie uprościć proces tworzenia i zarządzania chmurą hybrydową. Zapewnia także w pełni bezpieczne operacje między Ergonet a klientem i jego infrastrukturą IT. Możliwa jest też szybka i darmowa migracja maszyn ze środowiska klienta (on-premises) do chmury Ergonet (możliwe jest też działanie w drugą stronę).

Rozwiązanie vCAV jest częścią wspomnianej w ostatnich dwóch artykułach platformy VMware Cloud Director i rozszerza jej możliwości o usługę DRaaS (Disaster Recovery as a Service), a także praktycznie bezobsługowe wdrażanie i migrację do chmur opartych na VMware Cloud Director.

Usługa dostosowana do potrzeb

Kształt i koszty usługi są zależne od aktualnych potrzeb Państwa firmy. Nie ma potrzeby wykupywać „z góry” określonego pakietu, niezależnie czy jest on Państwu potrzebny, czy nie. VMware Cloud Availability cechuje się dużą elastycznością i wieloma „poziomami”, na których może opierać się usługa. Ta sama zasada tyczy się rozwiązania DRaaS.

DRaaS

Disaster Recovery opiera się na usłudze replikacji danych w celu ich ochrony. Replikacja danych to, mówiąc inaczej, ciągłe tworzenie kopii całej infrastruktury IT, plików i danych należących do klienta. W ramach tej usługi, stale odwzorowujemy bazy danych, aplikacje i programy tak, aby możliwe było ich natychmiastowe przywrócenie. Nazywamy to hiperdostępnością.

Ważnym składnikiem usługi jest też tworzenie codziennych backupów danych, które znajdują się w zarządzanych przez Ergonet chmurach (więcej informacji na ten temat tutaj). Realizowane przez Ergonet backupy chronią infrastrukturę IT w 99,95% przed skutkami działania złośliwego oprogramowania szyfrującego, kradzieży laptopów, czy uszkodzenia komputerów stacjonarnych.

Niezależnie od tego, co się wydarzy, jesteśmy w stanie w krótkim czasie odtworzyć całe IT Państwa firmy. Dodatkowo, dzięki DRaaS, gdyby zdarzyła się awaria, odzyskają Państwo nie tylko same pliki, ale też wszelkie inne zasoby, jak również informacje na temat konfiguracji, sieci oraz dostępów. Więcej na ten temat znajdą Państwo w tym wpisie, zachęcamy do lektury!

Czy MŚP faktycznie potrzebują usługi DRaaS?

Odpowiedź może być tylko jedna – tak! Disaster Recovery może uratować firmę z naprawdę poważnych problemów, które grożą utratą płynności finansowej, żeby nie wspomnieć o całkowitym zamknięciu działalności. Chociaż oczywiście DRaaS nie jest jedynym sposobem na ochronę plików firmowych, to jest to rozwiązanie najbardziej kompleksowe.

Dla przykładu, możliwe jest tworzenie backupów danych na zapasowe dyski. Jednak w takim wypadku, w razie awarii infrastruktury IT, firma jest w stanie odzyskać jedynie pliki. W przypadku Disaster Recovery, odzyskują Państwo także konfiguracje systemów, dane dostępowe i dane sieciowe. W efekcie ciągłość działania jest utracona na znacznie krótszy czas, a samo odtwarzanie danych po awarii odbywa się szybko i łatwo. Dlatego jesteśmy szczerze przekonani, że usługa DRaaS powinna być obecna nawet w małych przedsiębiorstwach. Z troski o Państwa bezpieczeństwo!

A jeśli Państwa firma działa w oparciu o rozwiązania VMware, DRaaS jest obecnie najkrótszą, najszybszą i najbezpieczniejszą drogą do odtwarzania po awarii i tym samym zapewnienia ciągłości działania firmy.

Przy okazji omawiania usługi Disaster Recovery zapraszamy też do obejrzenia kolejnego tutorialu, który poszerzy Państwa wiedzę o Cloud Availability i DRaaS:

Przygotowaliśmy dla Państwa serię specjalnych tutoriali online w formie nagrań video. Trzeci tutorial pokazuje, jak uruchomić w vCAV 4.1 replikację maszyny wirtualnej on-premises do chmury Ergonet i przetestować odzyskiwanie danych po awarii.

Uzyskaj dostęp do tutoriali

Podsumowując: VMware Cloud Availability daje Państwu dostęp do rozwiązań, które:

  • umożliwiają natychmiastową replikację danych, czyniąc Państwa infrastrukturę IT odporną na 99,95% możliwych problemów,
  • gwarantują pełne bezpieczeństwo operacji między chmurą Ergonet a Państwa data center,
  • ułatwiają migrację maszyn ze środowiska klienta do chmury hybrydowej Ergonet.